Będzie więcej kursów dla mieszkańców - Aktualności -

Będzie więcej kursów dla mieszkańców

Poniedziałek, 23 lipiec 2018

Samorządy Powiatu Wołowskiego, Wołowa i Brzegu Dolnego podpisały porozumienie w sprawie zorganizowania powszechnego transportu dla mieszkańców powiatu. Dzięki temu lista kursów zostanie uzupełniona o niezbędne połączenia. Przewidywany termin rozpoczęcia kursowania autobusów to 16 sierpnia. Trwają prace nad rozkładem jazdy.  Autobusy będą kursować trzy razy dziennie od poniedziałku do soboty.

Powiat Wołowski został wyznaczony jako podmiot, który przeprowadzi w imieniu samorządów całą procedurę wyłonienia przewoźnika. Teraz gminy muszą wyznaczyć przebieg linii w sieci komunikacyjnej i przedstawić swoje rozkłady jazdy. Porozumienie obowiązuje do 31 grudnia tego roku z możliwością jego wydłużenia.

Aby móc do niego przystąpić, samorządy musiały uprzednio uchwalić w swoich budżetach środki na organizację transportu. Takie pieniądze zabezpieczyła także Gmina Wińsko, jednak ostatecznie nie przystąpiła ona do podpisania tego dokumentu. Liczymy jednak, że sytuacja ulegnie zmianie i że mieszkańcy tej gminy również będą mogli korzystać z takich połączeń.
Ideę powszechnego transportu zapoczątkował dwa lata temu burmistrz Wołowa Dariusz Chmura. W rozmowach odnośnie transportu oprócz burmistrza udział brał Starosta Wołowski Maciej Nejman, przewodniczący Rady Gminy Wińsko Michał Gołąb oraz wiceburmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek. Celem komunikacji jest przede wszystkim zwiększenie dostępności mieszkańców do powiatowych instytucji, służby zdrowia, jak również możliwość dojazdu do zakładu pracy, czy też dworców PKP.
Cena za kurs wynosić będzie 3 zł – niezależnie od tego, jaką ilość przystanków przejedzie pasażer.

- Bardzo się cieszę, że w tak bardzo ważnej kwestii jak połączenia komunikacyjne, udało nam się dojść do porozumienia w sprawie utworzenia dodatkowych linii komunikacyjnych na odcinku między Brzegiem Dolnym a Wołowem. Porozumieliśmy się również w kwestii połączeń z Wołowa do Wińska. Niestety pani wójt Wińska odrzuciła naszą propozycję, ale nie oznacza to, że temat jest zamknięty. W dalszym ciągu zapraszamy panią wójt do współpracy i w takim razie prosimy o zaproponowanie innych warunków, bo rozumiem, że te, które zostały wspólnie wynegocjowane w imieniu Wińska przez pana Michała Gołębia, są dla pani wójt nie do zaakceptowania. Czekamy na decyzję. W każdej chwili realizacji naszego zamierzenia można się do niego włączyć. W chwili obecnej to aktualne porozumienie gwarantuje nam rozszerzenie rozkładu jazdy między Wołowem a Brzegiem Dolnym o trzy dodatkowe kursy z Wołowa do Brzegu Dolnego i Brzegu Dolnego do Wołowa. Kurs będzie kończyć się w Rynku. Będzie obejmować Osiedle Warzyń, szpital, tak więc myślę, że znacząco udogodni to kwestie związane z komunikacją między miastami, , rozwijając dotychczasowe połączenia kolejowe i autobusowe – komentuje Maciej Nejman, Starosta Powiatu Wołowskiego.