Nasza Mała Ojczyzna

Czwartek, 08 sierpien 2019

Rozmawiając z wyborcami wielokrotnie słyszałem, że oczekują od nas, samorządowców, zgody i  współpracy dla dobra ogółu a nie wojenek i waśni. Wybory są rywalizacją, w których górę biorą często negatywne emocje. Przykłady można mnożyć: bilbordy z wulgarnymi epitetami, szkalujące wypowiedzi, niepotwierdzone plotki dotykające nawet najbliższych itp. Ale niestety okazuje się, że i po nich czasami toczy się jakaś dziwna gra: kto kogo przechytrzy, kto kogo obśmieje i podważy jego kompetencje, kto będzie stał w świetle jupiterów a kto w cieniu? Czy chodzi o to, żeby za wszelką cenę zdyskredytować politycznego konkurenta a nawet koalicjanta?

Obejmując funkcję Starosty Powiatu Wołowskiego zdawałem sobie sprawę, że Powiat Wołowski składa się z trzech gmin. Często trudno pogodzić interesy tych trzech podmiotów. Zawsze służyłem i będę służył mieszkańcom mojej gminy i Wołowa, bo to miasto jest najbliższe mojemu sercu, ale moim zadaniem jako starosty jest dbanie o cały powiat. Moje ugrupowanie,  podobnie jak pozostałe komitety, ma swoich przedstawicieli w Radzie Powiatu z trzech gmin: Brzegu Dolnego, Wińska i Wołowa. Jedynie zgodne współdziałanie da wszystkim mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny satysfakcję bo przecież oni są tu najważniejsi. Konflikty i brak współpracy przez poprzednią kadencję groził i nadal grozi  tym, że poszczególne gminy opuszczą nasz powiat. Kontynuowanie takiej polityki oceniam jako samobójcze i destrukcyjne, a na końcu dostrzegam finał z napisem: „Wołów miasto gminne”. Już bez bycia stolicą powiatu. Podtrzymywanie napięć i wykluczeń uważam za błędne, wręcz za nieodpowiedzialne.

Moi Wyborcy słyszeli ode mnie, że „idę do powiatu”, by dbać o dobro Wołowa i całego powiatu. Podkreślałem konieczność zakończenia konfrontacji i polityki egoizmu na rzecz współpracy oraz budowy przyjaznych relacji pomiędzy samorządami gminnymi i samorządem powiatowym. Nie bez przyczyny mówiąc: „Powiat Wołowski” stosowałem wymiennie określenie: „Nasza Mała Ojczyzna”. I wierzę w to, że Wyborcy m.in. dzięki temu, obdarzyli mnie zaufaniem. Próby zepchnięcia mnie z tej drogi uważam za z góry nieudane.

Ponieważ mam szacunek do wszystkich i reprezentuję ludzi, nikt nie jest w stanie mnie obrazić i sprowokować. To ludzie mnie wybrali, dla ludzi pracuję i to ludzie mnie ocenią po skończonej kadencji. Swoją funkcję pojmuję jako służbę dla innych i czynię wszystko by w naszym powiecie żyło się lepiej każdemu mieszkańcowi. Konstruktywna krytyka dla każdego samorządowca jest jak najbardziej wskazana, bo nikt nie jest nieomylny. Szczególnie dla takiego, który pełni już długo funkcję, gdyż grozi mu oderwanie się od realnych problemów ludzi. Dlatego zawsze jestem otwarty i będę rozmawiał z każdym w imię dobra naszej Małej Ojczyzny. A merytoryczne uwagi zawsze rozważę, o ile nie będą pomówieniami. Nie przekreślam współpracy z nikim, kto ma w sercu dobro naszych mieszkańców.

Najważniejsze dla mnie jest dbanie o Dobro Wspólne, a więc dbanie o podmiotowość samorządów gminnych wchodzących w skład Powiatu Wołowskiego. Moim zadaniem, wręcz obowiązkiem jest tworzenie warunków do pogłębienia integracji i współpracy pomiędzy naszymi samorządami. Na tej podstawie będzie możliwy rozwój Powiatu Wołowskiego.

Jako wieloletni samorządowiec czerpiący z polskiej tradycji wiem, że „zgoda buduje a niezgoda rujnuje”. Jako starosta patrzę szerzej niż przedstawiciel gminy. Moje działania w powiecie znalazły akceptacje w postaci wotum zaufania.

Janusz Dziarski

Starosta Wołowski