20-lecie Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Poniedziałek, 21 maj 2018

20 lat temu, 5 czerwca 1998 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił pakiet ustaw inicjujących II etap reform administracyjnych i ustrojowych państwa. Ustawą o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa oraz o administracji rządowej w województwie, a następnie ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. wprowadzającą zasadniczy trójstopniowy podziału terytorialnego państwa rozpoczęto kolejną fazę decentralizacji administracji publicznej w Polsce.

W tym roku obchodzimy 20-lecie reformy terytorialnej i administracyjnej uchwalonej w połowie 1998 r., wdrożonej z dniem 1 stycznia 1999 r. Bilans osiągnięć sektora samorządowego jest ogromny.

20-letnia perspektywa jest doskonałym przyczynkiem do podsumowania dotychczasowych efektów reformy samorządowej na terenie naszego regionu dolnośląskiego.

W dniach 24-26 maja 2018 r. odbędzie się konferencja pt. „Samorząd z perspektywy 20-lecia reformy administracyjnej i terytorialnej z 1998 r.. Kilkudniowe wydarzenie organizowane na Uniwersytecie Wrocławskim, odbędzie się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W trzecim dniu tj. sobotę 26 maja na WPAiE od godz. 10.00 obradować będą studenci i doktoranci WPAiE w ramach tzw. Studenckiego Pikniku Samorządowego organizowanego w tym roku pt. XX lat Wrocławia – miasta na prawach powiatu.