66 rocznica mordu w Hucie Pieniackiej

Czwartek, 04 marzec 2010

28 lutego przypada rocznica zagłady ludności polskiej we wsi Huta Pieniacka. Jak co roku, tak i tego dnia pod pomnikiem w tym jakże ważnym dla Kresowiaków miejscu hołd pomordowanym oddali członkowie Stowarzyszenia „Huta Pieniacka”, Konsul Generalny RP we Lwowie, świadkowie tragicznych wydarzeń oraz delegacja z Powiatu Wołowskiego, której przewodniczył Starosta Wołowski Maciej Nejman.

W ubiegłym roku cześć pomordowanym przez ukraińskich i hitlerowskich nacjonalistów oddali m.in. prezydenci Polski i Ukrainy. W tym roku, choć w Hucie zabrakło szefów państw, w uroczystościach wzięło udział około 200 osób. Ważną ich częścią była modlitwa ekumeniczna z udziałem duchownych kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolickiego oraz cerkwi prawosławnej. Delegacje przybyłe pod pomnik złożyły kwiatu i zapaliły znicze ku czci tysiąca pomordowanych Polaków.

66 rocznica 66 rocznica

Przebieg obchodów dokumentowały regionalne oddziały Telewizji Polskiej w Rzeszowie i Wrocławiu. Niestety, tak jak i w ubiegłym roku, obchodom towarzyszyła kontrmanifestacja ukraińskiej nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Jej członkowie zablokowali drogę pod pomnik, utrudniając gościom udział w uroczystości. Widać więc, że wydarzenia sprzed 66 lat wciąż dzielą Ukraińców i Polaków.