Działaj Lokalnie

Czwartek, 01 marzec 2012

Od dziś do końca marca trwa nabór wniosków do programu Działaj Lokalnie VII, który wspiera małe inicjatywy mające na celu rozwój naszych miejscowości i społeczności lokalnych. Wszystkich chętnych zainteresowanych udziałem w konkursie, zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe, które odbędzie się 15 marca, o godz. 14.00 w Sali Sesyjnej Starostwa.

Działaj Lokalnie to program skierowany do organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, grup nieformalnych, sołectw, parafii. W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
  5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

Ważne: działania aktywizujące społeczność powinny być długoterminowe, nie powinny mieć charakteru akcyjnego, dlatego okres realizacji projektu powinien trwać minimum 3 miesiące, maksymalnie 6 miesięcy między 14 kwietnia a 31 października 2012 r. kwota wnioskowanej dotacji nie przekracza 6.000 złotych. Organizacja musi zaplanować wkład własny w wysokości minimum 25% wartości wnioskowanej dotacji, z czego min. 5% w postaci finansowej, pozostała część w postaci wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy.

O wszystkich innych warunkach udziału w programie będzie można się dowiedzieć na wspomnianym spotkaniu, które jest przewidziane jest na 2-3 godziny. Program spotkania przewiduje:

• Zaprezentowanie najnowszych informacji dotyczących Programu Działaj Lokalnie VII.
• Wypracowanie pomysłów na projekty oraz na pobudzenie aktywności lokalnej.
• Część teoretyczna i praktyczna dotycząca pisania wniosków projektowych, w tym:
 Część teoretyczna i praktyczna na temat budowania budżetu projektu oraz prawidłowego rozliczania projektu.
 Praca nad tworzeniem przykładowego budżetu.
• Prezentacja źródeł finansowania.
• Prezentacja ciekawych projektów z obszaru Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich,

Szczegółowych informacji na temat spotkania udziela Ewa Baran tel. 607 085 371, e-mail: dzialajlokalnie@lgdodra.pl
Poniżej zamieszczamy regulamin Działaj Lokalnie oraz wzór wniosku. Zachęcamy do składania wniosków!