Menu lewe

Wińsko zawsze z Powiatem Wołowskim

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Nieodpłatna pomoc prawna

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

RODZINA ZASTĘPCZA...PRAWDZIWY DOM

Czwartek, 20 wrzesień 2012

W powiecie wołowskim obecnie funkcjonuje ponad 40 rodzin zastępczych i dwa rodzinne domy dziecka, w których przebywa łączenie 56 dzieci. To ciągle kropla w morzu potrzeb. W związku z tym  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wołowie rozpoczęło kampanię ,,Zastępcza rodzina… …Prawdziwy Dom” promującą rodzicielstwo zastępcze na terenie powiatu wołowskiego.

Celem głównym kampanii jest pozyskanie kandydatów na niezawodowe i zawodowe rodziny zastępcze oraz do prowadzenia rodzinnych domów dziecka oraz zmiana sposobu społecznego spostrzegania rodzicielstwa zastępczego, jako środowiska rodzinnego niezbędnego do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Powyższy cel może zostać osiągnięty poprzez rozpowszechnianie informacji o rodzicielstwie zastępczym, tym samym podniesienie wiedzy na temat rodzin zastępczych w lokalnym środowisku.

Pierwszym etapem kampanii, było ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci w wieku 13-16 lat na plakat kampanii ,,Zastępcza Rodzina…Prawdziwy Dom”. Dzieci bardzo się postarały i na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac. Zwyciężyła praca Kacpra Rygałło, ucznia Zespołu Szkół Społecznych. W następnym numerze przedstawimy państwu prace kolejnych laureatów.

W czerwcu Powiatowe Centrum zorganizowało piknik edukacyjno-integracyjny. Celem pikniku była promocja rodzicielstwa zastępczego oraz integracja społeczna  środowiska  zastępczego i lokalnego. Osoby, które przybyły na piknik mogły zasięgnąć informacji na temat rodzicielstwa zastępczego, m.in. jak funkcjonuje rodzina zastępcza, jakie warunki na rodzinę zastępczą muszą spełnić kandydaci, jaką pomoc rodzinom oferuje powiat. Na stoisku  i nie tylko można było zaznajomić się z ulotką promocyjną oraz wypełnić ankietę, mającą na celu opracowanie diagnozy w zakresie określenia czynników  sprzyjających rozwojowi rodzicielstwa zastępczego  na terenie powiatu wołowskiego.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzinnie dla Dzieci w Wołowie oferowali gościom domowe ciasto. W trakcie  pikniku dzieci miały zapewnioną organizację zabaw i gier - były mini zawody sportowe, gra w piłkę nożną, łowienie rybek, trafianie do celu itp. Dużym zainteresowaniem cieszył się duet klaunów, którzy inicjowali wspólne zabawy,  malowali dzieciom twarze, uczyli jak zrobić z balonów zwierzęta.

Wiele dzieci w naszym kraju i również niestety na terenie naszego powiatu wychowuje ulica, rodzice biologiczni nie dbają o swoje pociechy i często kończy się to dla nich pobytem w domu dziecka. Ich przyszłość staje się skomplikowana, cierpią, często stają się wyalienowane, brak im dobrych relacji rodzinnych, boją się ich i nie potrafią takich więzi tworzyć. Takie rany z dzieciństwa powodują, że jako dorośli ludzie nie potrafią być szczęśliwi.

Czy tak musi być? Oczywiście, że nie! Możemy to zmienić. Znakomitym rozwiązaniem są rodziny zastępcze. Takich rodzin na terenie naszego powiatu jest kilkadziesiąt, można stwierdzić że to dużo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym powiecie mieszka ponad pięćdziesiąt tysięcy ludzi, to liczba ta nie wydaje się być imponującą.

Obecnie nie ma w naszym powiecie rodzin zastępczych przygotowanych na przyjęcie potrzebującego miłości dziecka. I to sprawia , że coraz większe grono dzieci trafia do domów dziecka.

Przekazanie  miłości  jest podstawowym zadaniem rodziców zastępczych. Każdy kto kocha i chce dzielić się miłością z osamotnionym dzieckiem – może, a raczej powinien zostać rodzicem zastępczym.

O szczegółach rodzicielstwa zastępczego będziemy pisać na łamach gazety.

Oczywiście są pewne wymagania, które należy spełnić aby zostać rodzicem zastępczym, ale praktycznie każdy jest je w stanie wykonać, a najważniejszym z nich jest dać dziecku poczucie bycia akceptowanym i kochanym.

Jesteśmy w stanie to uczynić i zechciejmy się podzielić naszą miłością, a spełnimy największe marzenia oczekujących na nas dzieciaków i sprawimy, że ich świat stanie się bardziej kolorowy i uśmiechnięty.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.pcprwolow.pl, na facebooka oraz w siedzibie Centrum  w Wołowie.

 

Artykuł opracował: J.Iskra, I.Ikoniak

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 35
odwiedziny: 11456489

Informacja o finansowaniu projektu