Wińsko zawsze z Powiatem Wołowskim

Nietypowe szkolenie

Wtorek, 12 marzec 2013

„Przygotowanie podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa we współpracy z administracją samorządową” – pod takim hasłem w Kompleksie Hotelowo-Sportowym w Brzegu Dolnym odbyło się dwudniowe szkolenie zorganizowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Starostwo Powiatowego w Wołowie.

Od 7 do 8 marca kierownicy oraz pracownicy podmiotów leczniczych oraz starostw powiatowych realizujący zadania z zakresy spraw obronnych mieli okazję poznać walory turystyczne powiatu wołowskiego, usłyszeć o największych awariach i kataklizmach na terenie powiatu oraz sposobach ich rozwiązania, była również okazja do dyskusji na temat strategii obronnych.

Najciekawszym punktem szkolenia były ćwiczenia sił straży pożarnej i policji, które stały się atrakcją nie tylko dla uczestników szkolenia, ale również dla wszystkich chętnych  obserwatorów. Organizatorzy upozorowali atak terrorystyczny, w którym nieznani sprawcy podłożyli ładunek wybuchowy na terenie ośrodka, a uciekając z miejsca zdarzenia, podpalili dwa samochody. Zadaniem służb obronnych było zabezpieczenie dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia, ewakuacja pracowników i gości z budynku hotelu, pościg za sprawcami, detonacja ładunku wybuchowego oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Na szczęście sprawcy zostali schwytani, pożar ugaszony, a materiał wybuchowy rozbrojony i zabezpieczony.