Wydrukuj artykuł

XVIII Turniej im. Marka Wielgusa

Poniedziałek, 11 marzec 2013

31 marca kończą się zapisy do XVIII Ogólnopolskiego Turnieju im. Marka Wielgusa, najstarszego w Polsce turnieju piłkarskiego dla chłopców i dziewcząt w kategorii wiekowej U-11. Rozgrywki są w pełni finansowane przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz dzięki dotacjom Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

W rozgrywkach mogą wziąć udział drużyny dziewcząt i chłopców złożone z jedenastolatków, reprezentujące szkoły podstawowe (również szkoły specjalne) oraz Uczniowskie Kluby Sportowe. W ubiegłorocznej, XVII edycji, wystartowało około 25 tysięcy młodych zawodników. Główną ideą turnieju jest wyłanianie, poprzez sportowe współzawodnictwo, największych piłkarskich talentów i indywidualności, które będą tworzyły późniejsze kadry wojewódzkie, juniorskie reprezentacje Polski, a być może nawet zagrają w pierwszej drużynie narodowej. W końcu – dzięki wieloetapowej strukturze turnieju – trenerzy pracujący w wojewódzkich kadrach mają możliwość rzetelnej, szczegółowej selekcji potencjalnych kandydatów do gry w reprezentacjach danego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej.

 

Turniej ma trzy etapy. Każdego roku rozgrywki zaczynają się od eliminacji gminnych i powiatowych, następnie odbywają się finały wojewódzkie. Zwycięzcy tych ostatnich, a więc 16 drużyn dziewcząt oraz 16 drużyn chłopców, awansują bezpośrednio do wielkiego ogólnopolskiego finału. Finały organizowane są na stadionach czołowych polskich klubów Ekstraklasy. Uczestników ubiegłorocznej edycji gościł stadion mistrzów Polski – Śląska Wrocław.

 

Począwszy od finałów wojewódzkich, turniej jest przeprowadzany bezpośrednio przez PZPN.
Na szczeblach gminnych oraz powiatowych organizacją zajmują się Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.
W tym celu Polski Związek Piłki Nożnej wyznacza wojewódzkich koordynatorów turnieju. Do finału ogólnopolskiego awansują zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii chłopców oraz dziewcząt, a więc 32 drużyny. W każdym zespole może wystąpić najwyżej 10 zawodników. Finał trwa trzy dni. W piątek na miejsce rozgrywania finału przyjeżdżają zwycięskie drużyny, a wieczorem przeprowadzamy uroczystą ceremonię otwarcia, połączoną z losowaniem grup. W sobotę rozgrywane są mecze grupowe, a w niedzielę finały oraz ceremonia dekoracji i zamknięcia turnieju.

 

Zgłoszenie do turnieju odbywają się na www.turniejwielgusa.pl, gdzie formularz zgłoszeniowy czeka na zainteresowanych.

 

Harmonogram XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa:

1-31 marca: przyjmowanie zgłoszeń do Turnieju

1 kwietnia-6 maja: eliminacje gminne oraz powiatowe

6-24 maja: finały wojewódzkie (każdego dnia w innym województwie)

20-22 września: finał ogólnopolski

 

Ogólnopolski Turniej im. Marka Wielgusa to najstarszy w Polsce turniej piłkarski dla chłopców i dziewcząt w kategorii wiekowej U-11. Od dwóch lat nie posiada sponsora głównego i jest w pełni finansowany przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz dzięki dotacjom Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Michał Kazanowski- osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN: adres e-mail:  michal.kazanowski@pzpn.pl, tel. 22 551 22 44

 

Kontakt z mediami:

Aleksander Solnica, PZPN, adres e-mail: redakcja@pzpn.pl, tel. 22 551 23 00

 

Finały powiatowe odbędą się na Boisku Orlik przy Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Wołowie. O terminie rozgrywek poinformujemy w późniejszym terminie. 

 

Zgłoszenia tylko do 31.03.2013r.

 

Zapraszamy!