"Policyjna Akcja Znicz 2013"

Poniedziałek, 28 październik 2013

W związku ze zbliżającym się dniem „Wszystkich Świętych „ funkcjonariusze wołowskiej policji będą prowadzić wzmożone działania policyjne pod kryptonimem „Znicz 2013” na głównych ciągach komunikacyjnych oraz wszystkich dróg dojazdowych do cmentarzy na terenie powiatu wołowskiego. Działania mają przede wszystkim na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonach cmentarzy.

Dzień „Wszystkich Świętych” jest dniem szczególnym dla każdego człowieka, skłania do zadumy. Zamyślenie, zadumę, pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a te osoby stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują.

Apelujemy do wszystkich kierowców:
zachowajcie szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy i wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zwracajcie uwagę na oznakowanie dróg i ulic – wystąpią przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku, parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczony w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów, nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”, podczas pobytu na cmentarzu trzymajcie przy sobie torebki, saszetki. Nie zostawiajcie ich nawet na chwilę bez opieki (np. gdy idziecie po wodę do kwiatów).

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i pilnowanie swojego mienia w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy, gdzie mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej.
Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta krótka chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo - zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób.
W rejonie cmentarzy i dróg dojazdowych Policja zapewni zwiększoną ilości patroli mundurowych i ruchu drogowego. Bezpieczeństwa pilnowali też będą policjanci ubrani po cywilnemu. Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa.

Jeżeli planujecie Państwo w tym czasie wyjazdy na groby, do rodziny na kilka dni musicie zadbać o bezpieczeństwo swoich domów i mieszkań. Wskazanym jest zadbać o różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne, np. alarmy, domofony. Najlepszym zabezpieczeniem jednak będzie nasz sąsiad, który zwróci uwagę na nasze mieszkanie podczas naszej nieobecności.
Mając powyższe na uwadze prosimy o zachowanie w tych dniach szczególnych środków ostrożności, co pozwoli ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami i pozwoli na spokojne przeżycie tego święta.

Oficer Prasowy KPP w Wołowie
st. asp. Piotr Lewucha