Wydrukuj artykuł

Logistycy we Wrocławskim porcie lotniczym

Czwartek, 20 listopad 2014

50-tonowe pojazdy straży lotniskowej, startujące i lądujące Ryanairy,  kilometry pasa startowego i bramki RFID,… To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie zobaczyli logistycy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie.

Uczniowie klasy I technik logistyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie, 14 listopada wybrali się na wycieczkę do Portu Lotniczego we Wrocławiu. Grupa wraz z opiekunami i przewodnikiem, panem Ryszardem Drozdem, rozpoczęła swoją podróż w głównym holu terminala portu lotniczego gdzie zapoznali się z historią lotniska, procedurami określającymi pracę poszczególnych działów i stanowisk portu, uzyskali fachową wiedzę i informacje związane z ogólną działalnością portu lotniczego.
Uczestnicy wycieczki przyjrzeli się typowym stanowiskom pracy na lotnisku, m.in. stanowiska odprawy biletowo-bagażowej „check-in”, rejestrowanie bagażu i nadawanie kodu kreskowego, elektroniczną wymianę  danych podróżnych (EDI), obsługę przejść przez bramki kontroli bezpieczeństwa (RFID) gdzie sprawdzane są dokumenty, bilet oraz prześwietlany bagaż podręczny, kontrolę służby celnej i paszportowej, czy obsługę ochrony lotniska. Logistycy mieli możliwość przyjrzeć się również środkom transportu wewnętrznego bliskiego znajdującego się w pomieszczeniach lotniska oraz środkom transportu zewnętrznego lotniczego (w tym specjalistyczny) znajdujące się na płycie lotniska. Po przejściu ścieżki pasażera, która jest dostępna dla wszystkich, uczniowie zwiedzili miejsca, które na co dzień są poza ich zasięgiem.

Obowiązkowym punktem pobytu na lotnisku był również taras widokowy, z którego można było podziwiać nie tylko panoramę Portu Lotniczego ale również widok startujących i lądujących samolotów typu Boeing 737-800 czy 737-200 linii Ryanair. Największy zachwyt wzbudziły oczywiście 50-tonowe pojazdy lotniskowej straży pożarnej, typu FELIX 8X8, które powstały specjalnie na zamówienie wrocławskiego lotniska. Obsada wozu straży pożarnej zaprezentowała symulację gaszenia pożaru samolotu oraz zasady i procedury swojej pracy.

Wycieczka miała charakter zawodoznawczy, przybliżyła uczniom środowisko pracy m.in. logistyka, kierunku w jakim się kształcą. Logistyk to jeden z nowoczesnych i dobrze płatnych zawodów na rynku krajowym i zagranicznym. Zajmuje się transportem lotniczym, drogowym, kolejowym, magazynowaniem, spedycją i przepływem towarów i wyrobów. Głównymi partnerami dla logistyków są m.in. wojsko, policja, straż, straż graniczna, przemysł, budownictwo, handel, transport, telekomunikacja. Logistyka to kierunek, na który stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.

Uczestnikom wycieczki bardzo dziękuję za postawę i wzorowe zachowanie.

 

Barbara Paszkiewicz - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i logistycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie