Wydrukuj artykuł

Dyskusyjny Klub Książki KOPERNIK

Wtorek, 26 luty 2019

Szkoła to nie tylko lekcje, ważne jest rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. To one są motorem poszukiwań wiadomości i pogłębiania wiedzy. Zadaniem szkoły jest tworzenie warunków do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.


Dlatego w Liceum Ogólnokształcącym w Wołowie działa Dyskusyjny Klub Książki KOPERNIK. Tworzą go uczniowie i nauczyciele, którzy lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i nowe książki. Spotkania mają charakter otwarty – może na nie przyjść każdy. Nie ma zapisów i zobowiązań. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. Nie trzeba też koniecznie dyskutować, można się tylko przysłuchiwać rozmowie. Przecież nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o przeczytanych książkach. Ważne, aby być otwartym na coś nowego! Uczniów najbardziej cieszy fakt, że nie muszą wiedzieć, „co autor miał na myśli”. Ważne, co oni myślą.

Pokutuje takie przekonanie, że młodzież nie czyta. Sama byłam zaskoczona, słuchając wypowiedzi swoich uczniów. Okazało się, że młodzież czyta, czyta nawet bardzo dużo, ale są to zupełnie nieznane mi książki – mówi opiekun DKK Magdalena Nawój- Sinkowska.