40- lecie Warzęgowian

Wtorek, 20 maj 2014

W sobotę 10 maja w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Warzęgowie odbyła się gala z okazji 40 rocznicy powstania Dolnośląskiego Zespołu Folklorystycznego „Warzęgowianie”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, w której udział wzięli obecni i byli członkowie zespołu oraz zaproszeni goście - przedstawiciele władz lokalnych jak i Województwa Dolnośląskiego. Część oficjalna odbyła się w sali gimnastycznej szkoły w Warzęgowie.

W tym wyjątkowym dla Warzęgowian dniu nie zabrakło życzeń, gratulacji i wielu ciepłych słów płynących nie tylko od zaprzyjaźnionych zespołów m.in.: Kapeli Ludowej „Swaty” z Koszalina, Zespołu „Etnovo” z Trzebnicy,  Zespołu Ludowego „Mojęcice”, Zespołu Ludowego „Głębowiczanie” czy też „Malw” z Kuraszkowa.

Zasłużeni dla kultury polskiej

Podczas sobotnich uroczystości zespól Warzęgowianie odebrał z rąk Starosty Wołowskiego Marka Gajosa medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. Odznaczenie to przyznawane jest za szczególne zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, a nadaje je Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trochę historii

Dolnośląski Zespół Folklorystyczny „Warzęgowianie” powstał w 1974r. Początkowo znany był jako Zespół Pieśni i Tańca Warzęgowo. Przez te 40 lat działalności zagrało, zaśpiewało i zatańczyło w nim łącznie 156 osób a zespół dał ponad 300 koncertów. Jego repertuar zawiera obecnie ponad 150 pieśni ludowych z regionów: dolnośląskiego, śląskiego, nowosądeckiego, krakowskiego, rzeszowskiego. Na przestrzeni tych lat zespół prezentował tańce: poloneza, jedlinioka, krakowiaka, kujawiaka, polkę, mazura i zbójnickiego. Obecnie „Warzęgowianie” liczą 31 osób.

Wszystkim członkom Zespołu serdecznie gratulujemy jubileuszu.  Życzymy dalszych sukcesów, powodzenia w realizacji planów tak artystycznych jak i osobistych oraz kolejnych hucznych rocznic.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów 40 – lecia Zespołu na stronie www.powiatwolowski.pl