Menu lewe

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

„Anioły Jesiennej Zadumy”

Wtorek, 05 grudzień 2017

„Anioły Jesiennej Zadumy” to tytuł wystawy zorganizowanej 21 listopada 2017r. przez wychowanków Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Nadrzędnym celem tej wystawy było przesłanie, aby zabiegany i „szybko żyjący” człowiek znalazł dla siebie chwilę , zatrzymał się i zastanowił nad sensem swojej  wędrówki. Wystawa prezentuje szeroką paletę  postaci Aniołów wykonanych różnymi technikami z wykorzystaniem naturalnych materiałów jak: drewno , kora,  juta, sznurki , rafia czy sizal. W całą scenografię wystawy wkomponowane są drzewa , na których wiszą serca – symbol miłości i pamięci oraz wianki i kwiaty stanowiące dopełnienie całej aranżacji. Każdy z wykonanych własnoręcznie Aniołów jest jedyny i niepowtarzalny oraz jest pamięcią o żyjących wokół nas ludziach o wielkim sercu. Dopełnieniem są cherubiny wykonane techniką  decoupage.

Jesień jest dobrym momentem , jedynym czasem zadumy nad sobą. Jest porą refleksyjną i w niej to właśnie umieszczona jest cała mądrość człowieka. Refleksja to nic innego, jak głębsze spojrzenie na siebie i na to, co nas otacza. Gdyby ten wyjątkowy czas każdy z nas prawidłowo wykorzystał, zrozumiał przemijanie, świat wyglądałby zupełnie inaczej. Nasze Anioły pobudzą do przemyśleń i refleksji. Mogą być anielskim prezentem dla każdego, kto potrzebuje refleksyjnego Anioła.

Myślę, czy nie można byłoby listopada nazwać miesiącem Aniołów. Coraz rzadziej można spotkać Anioła na ziemi, ale jak we wszystkim i tu są wyjątki. Miesiąc listopad to czas, w którym wspominamy najbliższych i znajomych. Mówią, że człowiek odchodzi tylko wtedy, kiedy zanika o nim pamięć. To takie ludzkie i zrozumiałe. Rzadko się zastanawiamy ile znaczy pamięć. Najczęściej miłość przypomina nam o tych, co odeszli.   „Miłość, to wdzięczność bez granic za wszystko i za nic” – J. Sztaudynger. Taka jest prawdziwa miłość. Wspominamy tych, co tak niedawno byli z nami .To oni uświadamiają nam jak kruche może być życie. Choć wydaje się człowiekowi, że życie trwa długo, jest zwyczajną chwilką, która niczym motyl przelatuje nad głową.

Listopadowe Anioły…  Nasi rodzice, którzy poświęcili nam wszystko, co najcenniejsze, żyli z nami i dla nas. Bracia i siostry, kto ich wspomni, jeśli nie my. Najczęściej bohaterowie żyją wśród nas, niekiedy pod jednym dachem, a my usiłujemy ich szukać gdzieś daleko. To właśnie jesień pomaga nam w odnalezieniu ludzi zasłużonych wśród żywych i umarłych. Dzisiejszy człowiek poszukuje wielkich postaci na ekranach telewizyjnych i pierwszych stronach gazet. Tymczasem prawdziwi bohaterowie wdziewają na swój grzbiet zwyczajne płaszcze. Mówią prostym językiem, uśmiechają się życzliwie i nie wstydzą się łez, bowiem łzy stanowią cząstkę naszego życia.

Każdy z nas musi znaleźć chwilę na zatrzymanie się, na spojrzenie w przyszłość i przywołanie przeszłości. Pamiętajmy, iż każdy człowiek jest jedyny i najważniejszy na świecie. Kwintesencją tej idei  niechaj będzie wiersz   Henryka Rynkowskiego

Czasem odchodzą nasze anioły
I nagle w miejscu staje czas
A z nimi cząstka nas odchodzi
I wielki smutek marszczy twarz

Czasem na chwilę gaśnie słońce
Duszę wypełnia gęsty mrok
Nikną nadzieje i marzenia
I w pustce ginie tęskny wzrok

Czasem odchodzą dobrzy ludzie
Co nam pomogli w życiu wiele
I próżno wtedy pytać Boga
Czemu odchodzą przyjaciele

Lecz oni ciągle przecież żywi
Nadal wytrwale są wśród nas
Ich dusze przy nas pozostały
Tylko ich ciała zabrał czas

Henryk Rynkowski

 

nauczyciel plastyki

Dorota Wiśniowska

 

 

 

 

 

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 43
odwiedziny: 9511040

Informacja o finansowaniu projektu