KURS TRENERSKI - ZIMOWA AKADEMIA SORE

Piątek, 13 luty 2015

W dniach 01-06 lutego 2015 r. w Kudowie Zdroju odbyła się druga edycja (po letniej akademii z lipca 2014 roku) Zimowej Akademii dla Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji, zorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Jej prestiżowy charakter wynikał z faktu, iż do udziału ORE zaprosiło tylko 65 uczestników z terenu całego kraju, w tym dwie osoby z powiatu wołowskiego, tj.: Krystynę Adaśko – dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołowie oraz Ewę Książczyk – doradcę metodycznego z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wołowie, n-la z PSP Fundacji „Elementarz” w Głębowicach.

Sześciodniowy kurs trenerski był intensywnym treningiem uniwersalnych umiejętności potrzebnych do wykonywania zadań związanych ze wspomaganiem pracy szkół
i placówek oświatowych. Jego celem było rozwijanie i doskonalenie kompetencji trenerskich niezbędnych do zarządzania całym procesem szkoleniowym – od badania potrzeb, projektowania i prowadzenia szkoleń, aż po mierzenie efektów i realizację działań wdrożeniowych.

Program szkolenia był bardzo bogaty, o dużej wartości merytorycznej. Składał się z pięciu rozbudowanych modułów, realizowanych podczas kilkugodzinnych zajęć   prowadzonych  przez doświadczonych trenerów.

Dobrą praktyką akademii organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji są tzw. kręgi refleksyjne, które miały miejsce także w tej edycji. Odbywająca się na nich wymiana doświadczeń związanych z tematyką kursu czy realizacją projektu kompleksowego wspomagania szkół oraz uczenie się uczestników od siebie nawzajem to nieocenione źródło wiedzy. Poza doskonaleniem własnych umiejętności, udział w szkoleniu był dla uczestników okazją do dzielenia się dobrymi  praktykami i promowania powiatu wołowskiego na arenie edukacji ogólnopolskiej.

Ewa Książczyk

doradca metodyczny PODN w Wołowie