Menu lewe

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

Kresowa Atlantyda

Czwartek, 29 marzec 2018

28 marca w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wołowie odbyła się konferencja z udziałem profesora Stanisława Nicieji. Głównym tematem spotkania był, dziesiąty już tom cyklu „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”. Wszystkie książki wiodą nas  do świata polskich uzdrowisk, do krainy, która po stracie tych ziem przez Polskę pogrążyła się niczym mityczna Atlantyda w odmętach zapomnienia.

 

Profesor Nicieja z pasją opowiedział o swojej długoletniej fascynacji Kresami i inspiracji, którą czerpie do pisania kolejnych odsłon. Każdy kto miał chociaż jeden tom w rekach wie, że znakomitej narracji towarzyszą ilustracje, które są ważniejsze od tekstu. Nie chodzi o zdjęcia budynków czy ulic, lecz ludzi. To oni tworzyli historię kresowych miast. Bo nie od tego, jaką funkcję pełniłeś w życiu, jest twoje miejsce w historii. Tylko od tego, co dobrego zrobiłeś, nie będąc wyniesionym przez układ polityczny.

Profesor podkreśla, że pomimo iż Kresami zajmuje się ponad trzydzieści lat, to cały czas towarzyszy mu poczucie, że jest spóźniony, że musi się śpieszyć. Odeszły już dwa pokolenia świadków epoki, a kolejne nie pamiętają wydarzeń.

Jak zapowiedział autor, X tom „Kresowej Atlantydy” nie będzie ostatnim.

Spotkanie z historykiem odbyło się pod patronatem Starosty Wołowskiego Macieja Nejmana,  a organizatorem było Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 40
odwiedziny: 9930481

Informacja o finansowaniu projektu