Książka z przepisami naszych kół i stowarzyszeń

Wtorek, 19 grudzień 2017

Początkiem grudnia przy współpracy z Gazetą Wrocławską wydana została książka kucharska pt. „Kulinarne podróże po Dolnym Śląsku”. Wydawnictw kulinarnych w każdej księgarni jest wiele, jednak ta publikacja jest niezwykła. Na czym polega jej wyjątkowość?

Kilka stron poświęconych jest Kołom Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeniom z naszego powiatu. Nasze zaproszenie przyjęły po dwie organizacje z każdej gminy.

W słowie wstępnym Starosta Maciej Nejman odniósł się do przedwojennej publikacji:

„Żołądek to pedant, to nudziarz, krzywdzony krzywdzi, złości się i

buntuje. Należy mu dogodzić, jeżeli się chce być z nim na przyjaznej

stopie. Walki z nim nie radzę nikomu, bo to wróg zacięty, silny,

nieubłagany i w swych kaprysach wytrwały”.

Właśnie tym fragmentem Starosta zaprasza do wypróbowania przepisów kulinarnych pieczołowicie przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkanki naszego powiatu. Wyborne dania i desery zadowolą najbardziej wyrafinowanego smakosza. Pierogi są nie tylko okraszone skwarkami, ale bogatą tradycją, najlepsze grzyby są z naszych lasów. Tutaj, w powiecie, nawet ryby mają swoją tradycję. W każdej potrawie odnajdziemy cząstkę historii, to przyprawa, której nie spotkacie w żadnej innej książce.

W książce odnajdziemy przepisy: Koła Gospodyń Wiejskich „Jódłoweczki”, Koła Gospodyń Wiejskich „Grodzanki”, Stowarzyszenia „Boraszyńskie Oczka”, Stowarzyszenia „W Rudnie jest cudnie”, Stowarzyszenia Jezierzyca – Krzelów, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju wsi Białawy i Białawy Małe.

- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim zaangażowanym organizacjom, że w tej niezwykłej książce kucharskiej, zechciały się podzielić swoimi tradycjami i przysmakami. Cieszę się, że wspólna praca zaowocowała tak wspaniałym efektem. Liczę, że w przyszłości uda nam zaprezentować inne organizacje specjalizujące się w podtrzymywaniu kulinarnych tradycji – komentuje Maciej Nejman, Starosta Wołowski.