Na szczęście to tylko ćwiczenia

Piątek, 17 luty 2012

Wczoraj w dolnobrzeskim parku miejskim strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Wołowa przeprowadzili pokazowe szkolenie z ratownictwa wodnego (lodowego) dla ochotniczych straży pożarnych powiatu wołowskiego.

Ćwiczenia były kontynuacją działań szkoleniowych, które rozpoczęły się 10 grudnia w Brzegu Dolnym. Miały one na celu przede wszystkim pokazanie jak wygląda technika ratowania osób, które znalazły się w wodzie na skutek załamania lodu.

Jak podkreślał komendant Wojciech Maciejewski, w ostatnich latach na terenie naszego powiatu nie miały miejsca takie zdarzenia, jednak strażacy powinni być przygotowani również i na taką ewentualność.

Pokazy  przeprowadzone były pod czujnym okiem i z merytorycznym komentarzem mł. bryg  Arkadiusza Cytawy, który przede wszystkim zaznaczał wagę bezpieczeństwa samych ratowników/strażaków, bo gdy oni nie będą bezpieczni, nie będą w stanie pomóc. Ćwiczenia były powtarzane tak, aby utrwalić nową wiedzę oraz zwrócić uwagę na potencjalne pułapki w zależności od stanu i zachowania ofiary.  Strażacy z OSP na zakończenie otrzymali również płytę z prezentacją dotyczącą tego typu ratownictwa.

Niestety brakuje odpowiedniego sprzętu tak, aby każda jednostka OSP mogła samodzielnego przeprowadzać takie akcje. Na dzień dzisiejszy tylko OSP w Brzegu Dolnym jest wyposażona w tego typu sprzęt. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie wystosuje pismo do wszystkich jednostek i gmin z prośbą -  propozycją uzupełnienia właściwego sprzętu.