Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych

Wtorek, 10 październik 2017

Od 1 sierpnia 2017 r. legitymacje dla osób niepełnosprawnych przyznawane i wydawane są na nowych zasadach. Legitymacja wystawiana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej.  Obowiązuje nowy wzór legitymacji w formie plastikowej karty, wielkości karty kredytowej.

Z dniem 1 września weszły w życie przepisy zmieniające wygląd  wzoru legitymacji. Wydane wcześniej legitymacje zachowają jednak ważność i nie będzie potrzeby ich wymiany.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki legitymacji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek w opłatach za dobra i usługi oferowane – na podstawie prawa miejscowego – przede wszystkim przez podmioty publiczne. Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie całego kraju legitymacja uprawnia również do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Okres ważności

Legitymacje są wystawiane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) lub 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 roku życia). Zatem okres ważności legitymacji nie musi pokrywać się z okresem ważności orzeczenia osoby niepełnosprawnej.

Legitymacje wystawione przed 1 sierpnia br. zachowają ważność na czas w nich określony. Co ważne, nie trzeba wymieniać legitymacji wydanych na stałe. Te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Z uwagi na trwający proces dostosowania nowego wzoru legitymacji osoba niepełnosprawna posiadająca ważną legitymację do czasu otrzymania nowej może posługiwać się nią. Osoba niepełnosprawna, która  nie posiada ważnej legitymacji, do czasu otrzymania nowej może posługiwać się posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Nowy wzór

W myśl nowych przepisów od 1 września zmienił się również wygląd legitymacji osoby niepełnosprawnej. Nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart, wielkości karty kredytowej. Nowy wzór legitymacji przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczane – wyłączenie za pomocą kodu QR – jedynie na wniosek osoby zainteresowanej lub przedstawiciela ustawowego dziecka. Nowe legitymacje będą również posiadały oznaczenie w alfabecie Braille’a. Wykonanie ich z poliwęglanu zagwarantuje ich trwałość, a umieszczenie napisów w języku angielskim i francuskim rozpoznawalność poza granicami kraju.

Przygot. Małgorzata Tkaczyk – Przedodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności