Nowe warunki świadczenia usług w solariach

Wtorek, 27 luty 2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wołowie informuje, że w dniu 16 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, której celem jest ochrona zdrowia ludzi przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2111)

Ustawa wprowadza:

· całkowity zakaz udostępniania solarium małoletnim (osobom, które nie ukończyły 18 roku życia);

· całkowity zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, na plakatach, ulotkach oraz w środkach usług informatycznych;

· obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Wielkość, wzór oraz sposób umieszczenia informacji o zakazie udostępniania solarium osobom małoletnim określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły
18 roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium
(Dz. U. z 2018 r. poz. 275)

Danymi informacyjnymi służącymi klientowi oraz pozwalającymi podmiotowi na jawne i transparentne świadczenie usług, jest:

· nazwa zakładu - umieszczona na szyldzie, neonie czy planszy;

· dane dotyczące lokalizacji;

· godziny otwarcia;

· zakres i cennik usług danego obiektu świadczącego usługi w zakresie udostępniania solarium.

Powyżej wymienione dane mogą być udostępniane również na stronach internetowych, jedynie w celach informacyjnych o prowadzonej działalności w danej lokalizacji, bez porównywania z innymi zakładami, opiniami i informacjami służącymi popularyzowaniu korzystania z solarium.

Obowiązki wynikające z ustawy spoczywają na podmiocie świadczącym usługi w zakresie udostępniania solarium.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny w Wołowie