O Matce Boskiej z Otynii

Środa, 24 styczeń 2018

Władysław Boczar, wicestarosta Powiatu Wołowskiego wziął udział w radiowej audycji poświęconej Matce Boskiej z Otynii z sanktuarium z Ligoty Książęcej koło Namysłowa.

Żródło: Facebook/radiorodzina

Obraz znajduje się w sanktuarium w Ligocie Książęcej od 1957 roku. W 1945 roku trafił z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Przedstawia wizerunek Matki Niepokalanie Poczętej przedstawionej jako Wniebowzięta Najświętsza Maryja Panna. Aktu jego koronacji dokonał w 1997 roku kardynał Henryk Gulbinowicz. Sama miejscowość Otynia mieści się 163 kilometry od Lwowa.

Audycja była jedną z serii „Madonny Dolnośląskie”. W rozmowie brał także udział ks. Józef Wojdak, wieloletni proboszcz sanktuarium w Ligocie Książęcej oraz Jerzy Rudnicki, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Wicestarosta Władysław Boczar, który pochodzi z tamtych stron Polski, wspominał historię sanktuarium. Do kraju oprócz samego obrazu trafił także ołtarz główny i ołtarze boczne sanktuarium, co w latach powojennych stanowiło bardzo duże przedsięwzięcie.

- Obraz jest odsłaniany w każdą niedzielę, przed każdą mszą poranną – mówił wicestarosta w trakcie audycji.

Rozmowę na temat Matki Boskiej z Otynii można posłuchać na stronie internetowej www.radiorodzina.pl .