PFRON przywraca dofinansowania na wózki o napędzie elektrycznym

Poniedziałek, 05 sierpien 2019

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o uruchomieniu w bieżącym roku naboru wniosków o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym w ramach obszaru C Zadanie 1 „Aktywny samorząd”.

Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym mogą uzyskać osoby spełniające następujące warunki:

- znaczny stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności,

-  zatrudnienie lub nauka lub potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie,

- wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,

- dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym.

Dofinansowanie obejmuje niżej wymienione rodzaje kosztów:

- zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

- kosztów dojazdu adresata programu na spotkanie z ekspertem.

Z pomocy w programie mogą korzystać dzieci, jak i osoby dorosłe, które nie mogą samodzielne poruszać się za pomocą wózka o napędzie ręcznym. W przypadku dzieci do 16. roku życia niezbędne jest orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku osób starszych – orzeczenie  o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wnioski osób, które nie są zatrudnione lub się nie uczą, muszą zawierać opinię eksperta, potwierdzającą zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku udzielonego wsparcia. W przypadku osób w wieku emerytalnym warunkiem uzyskania pomocy jest zatrudnienie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tys. złotych, a minimalny udział własny w zakupie to 10 proc. ceny brutto wózka.

Osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu wołowskiego  mogą składać wnioski o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wołowie, ul. Inwalidów wojennych 24, 56-100 Wołów do 31 sierpnia 2019 roku.