Menu lewe

Wińsko zawsze z Powiatem Wołowskim

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Nieodpłatna pomoc prawna

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

Samorządy bronią sądów na Wiejskiej

Piątek, 06 lipiec 2012

W środę w Sejmie z inicjatywy Klubu Parlamentarnego PSL odbyło się spotkanie z udziałem samorządowców dotyczące likwidacji sądów rejonowych. Starostę Wołowskiego reprezentował Rzecznik Prasowy Arkadiusz Muszyński.

Uczestnicy spotkania jednogłośnie, często w ostrych słowach krytykowali kontrowersyjny projekt ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Sądy rejonowe to symbol sprawiedliwości, są blisko ludzi; musimy ich bronić - przekonywał obecny na spotkaniu wicepremier Waldemar Pawlak. Na spotkaniu padło mnóstwo rzeczowych argumentów jasno pokazujących, że projekt rozporządzenia ministra Gowina jest pozbawiony logiki, a przede wszystkim na wielu płaszczyznach pozostaje niezgodny z konstytucją. Jak podkreślali przedstawiciele środowisk prawniczych łączenie mniejszych „dobrych” sądów nie rozwiąże problemów sądów dużych i niewydolnych. Według obliczeń PSL-u zamiana 79 Sądów Rejonowych na tzw. Wydziały Zamiejscowe przyniesie budżetowi państwa wątpliwe oszczędności stanowiące równowartość kosztów zakupu paliwa i tuszów do drukarek dla Ministerstwa Sprawiedliwości.
W obronę sądów już od początku angażowali się w powiecie wołowskim przede wszystkim pracownicy Sądu Rejonowego w Wołowie a także samorządowcy, w tym Rada Powiatu i Starosta. Wejście w życie rozporządzenia o reorganizacji sądów oznaczałoby, że w Wołowie będzie funkcjonował ograniczony kompetencyjnie oddział zamiejscowy Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. W opinii Rzecznika Prasowego Starosty frekwencja na spotkaniu w Sejmie dowodzi, że skala sprzeciwu społecznego wobec pomysłu ministra Gowina jest na tyle duża, że trudno będzie ten głos zlekceważyć. Biorąc również pod uwagę rozdźwięk w koalicji, pomysł zniesienia sądów może pójść w odstawkę. Ludowcy planują zebrać pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w którym literalnie wymienione byłyby wszystkie sądy rejonowe. PSL zachęca obywateli do poparcia inicjatywy i przyłączenia się do inicjatywy przeciwko reorganizacji sądów. Wzór list do składania podpisów znajduje się na stronie www.psl.pl/inicjatywa W wersji elektronicznej petycja dostępna jest pod adresem www.epetycje.pl .

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 24
odwiedziny: 11002406

Informacja o finansowaniu projektu