Seniorze, nie daj się oszukać

Czwartek, 04 styczeń 2018

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wołowie została zorganizowana debata "Bezpieczny senior".

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wołowie omawiali podstawowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa osób starszych, w tym mechanizmy funkcjonowania oszustw, których ofiarą padają nasi rodzice i dziadkowie.

Temat ten jest szczególnie ważny w okresie świątecznym, ale aktualny przez cały rok kalendarzowy. Obecni podczas debaty seniorzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i historiami. W trakcie spotkania starosta Maciej Nejman przypomniał o wspólnej akcji KPP Wołów i Powiatu Wołowskiego "Bądź widoczny na drodze", w trakcie której rozdajemy kamizelki odblaskowe naszym mieszkańcom.

W tym roku na terenie Dolnego Śląska od stycznia do 10 października policja odnotowała 497 oszustw. Dzięki skutecznym kampaniom informacyjnym odnotowany został spadek tego rodzaju przestępstw. Mimo to w dalszym ciągu oszuści podszywają się pod pracowników administracji, a nawet policjantów, by wyłudzić pieniądze od starszych osób. Policja współpracuje między innymi z bankami. Pracownicy banków wiedzą, aby kontaktować się z funkcjonariuszami kiedy starsze osoby chcą zaciągnąć pożyczkę na dużą kwotę.

Kolejnym zagrożeniem dla seniorów są telefoniczni ankieterzy i telemarketerzy. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać swoich danych osobowych, na przykład numeru PESEL osobom, które podają się m.in. za pracowników firm telekomunikacyjnych.

Oszuści wykorzystują następujące metody:

- na wnuczka – podają się przez telefon za członka rodziny i proszą o szybką pomoc finansową. Opowiadają o spowodowanej stłuczce, nagłej chorobie, proszą o dyskrecję. Aby uwiarygodnić całą sytuację, w słuchawce odzywa się fałszywy policjant potwierdzający, że „wnuczek” lub „wnuczka” potrzebuje pieniędzy – tak zwana metoda „na policjanta”.

- na pracownika gazowni – oszuści podają się za pracowników gazowni i oferują wymianę pieca,

- na żarówkę – oszuści oferują wkręcenie energooszczędnych żarówek za kwotę znacznie przewyższającą faktyczny koszt towaru,

- na szklankę wody – oszuści proszą o szklankę wody i kradną portfele, które są pozostawione w przedpokoju na komodzie/szafce,

- wyjątkowa okazja – oszuści – domokrążcy chcą sprzedać szybko felerny towar, wmawiając starszym osobom, że biżuteria jest warta o wiele więcej, ale szybko potrzebują gotówki, stąd tak atrakcyjna cena.