Transplantacja – Drugie życie Działaliśmy, aby pomagać potrzebującym

Poniedziałek, 17 lipiec 2017

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2016/2017 odbyło się bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz główni autorzy „zamieszania” – uczniowie Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w CKZiU w Wołowie wraz z opiekunem Panią Izabelą Michońską.

Uczniowie szkoły od września 2016 r. uczestniczyli w kampanii „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”, która miała na celu promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia, edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów, a także rozpowszechnianie oświadczeń woli. Kampania po raz pierwszy odbywała się na Dolnym Śląsku, a motywem do działania dla młodych ludzi była informacja, iż co 5 dni w Polsce umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu. Umiera… nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji. To efekt braku poparcia społecznego  i świadomości społeczeństwa, jak niewiele wystarczy zrobić, żeby ratować życie i zdrowie innych.

Uczniowie prowadzili przez cały rok szkolny 2016/2017 różnego rodzaju działania społeczne. Między innymi byli obecni na Jarmarku Bożonarodzeniowym, odwiedzili urzędy, instytucje, zakłady pracy i szkoły. Zorganizowali konferencję, której prelegentami byli: pacjent po przeszczepach i doktor transplantolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Przeprowadzili również akcje krwiodawstwa i akcję „komórkomanię” – rejestracje dawców szpiku i komórek macierzystych, wszystko po to, aby zmienić nastawienie mieszkańców powiatu wołowskiego do transplantacji. Podejmowane przez uczniów działania zyskały uznanie organizatorów i partnerów kampanii. W dniu 9 czerwca 2017 r. na uroczystym podsumowaniu akcji „Drugie życie” w Auli im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu członkowie kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Miło nam jest poinformować Państwa, że Technikum nr 1 z Wołowa otrzymało nagrodę główną – czek charytatywny na kwotę 1000 zł. Uczniowie przekazali nagrodę Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych w Wołowie na budowę „Niezwykłej Krainy”. Młodzież angażując się w działania kampanii i organizację konferencji „Transplantacja. Drugie życie” zdała celująco egzamin z zaangażowania i wspierania najbardziej potrzebujących.

Jesteśmy z Was dumni!