Transplantacja – Drugie życie

Wtorek, 21 luty 2017

Ostatni dzień przed zimowymi feriami był bardzo pracowity dla uczniów Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w CKZiU w Wołowie zaangażowanych w krzewienie idei ratowania zdrowia i życia ludzi poprzez oddawanie narządów do transplantacji. W tym dniu w Auli szkoły odbyła się konferencja inaugurująca udział uczniów w kampanii „Drugie życie. Transplantacja – masz dar uzdrawiania”, na którą przybyli specjaliści z zakresu transplantacji, a także sami pacjenci – biorcy organów, przedstawiciele samorządu, zaproszenie goście oraz cała społeczność szkoły.

Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać prelekcji doktor Doroty Kamińskiej, pracownika Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenia związane z przeszczepem zaprezentował również pan Krzysztof Machajek, pacjent po przeszczepie serca. Historię życia opowiedział również pan Jan Stępniak, pacjent po przeszczepie nerki, który w wieku 18 lat po 12 godzin dziennie był uwiązany do maszyny dializującej.

Konferencję uświetniła również krótka prelekcja pana Starosty Macieja Nejmana, który wyraził swoją pełną aprobatę dla transplantacji występując w koszulce w Kampanii Drugie Życie i prezentując publiczności swoją kartę oświadczenia woli i kartę dawcy szpiku. Pan Starosta opowiedział również o działającej na terenie powiatu stacji dializ i ciężkim życiu osób chorych na przewlekłe zapalenie nerek, zachęcając przy tym zgromadzonych w imieniu swoim, a także obecnych na sali wicestarosty, Pana Władysława Boczara i burmistrza Pana Dariusza Chmury do wypełnienia oświadczeń i zarejestrowaniu się jako dawcy szpiku.

Młodzież szkolna również miała swój czas na prezentację. Uczniowie Technikum przedstawili historię transplantacji w Polsce, fakty dotyczące ilości osób oczekujących na przeszczep i ilości dokonanych transplantacji, a także zaprezentowali informację o pobieraniu organów od dawców żywych i zmarłych. Uczniowie przedstawili  również pozytywne stanowisko kościoła katolickiego odnośnie transplantacji, czytując słowa Świętego Jana Pawła II.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, przedstawicielom władzy powiatowej i gminnej, komendantom powiatowych jednostek straży, policji, stacji sanitarno-epidemiologicznej, kierownikom zakładów pracy, dyrektorom szkół powiatu wołwoskiego, nauczycielom i uczniom.

Kampania Drugie życie ma na celu promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia, edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów, a także rozpowszechnianie oświadczeń woli. Co 5 dni w Polsce umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu. Umiera… nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji. To efekt braku poparcia społecznego  i świadomości społeczeństwa, jak niewiele wystarczy zrobić, żeby ratować życie i zdrowie innych….