Trzy duże projekty dla jednostek oświatowych powiatu wołowskiego

Czwartek, 29 sierpien 2019

Ostatnie miesiące były udane dla powiatowej oświaty. Kierownik Edukacji Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Katarzyna Uran potwierdza, że powiat w najbliższych miesiącach otrzyma kolejne duże środki finansowe na projekty unijne dla szkół w Brzegu Dolnym, Wołowie i Lubiążu.

Nasze jednostki mogą się  pochwalić kolejnymi już dotacjami dla swoich uczniów, które  opiewają łącznie na kwotę niemal  dwóch milionów złotych. Przewodniczący Rady Powiatu Wołowskiego Janusz Kawalec oraz Starostowie Janusz Dziarski i Jarosław Iskra osobiście gratulowali dyrektorom jednostek wizytując ich siedziby. Wszystkie projekty właśnie się  rozpoczynają, a uczniowie będą mogli skorzystać z dodatkowych kursów, szkoleń i wjazdów zagranicznych z nowym rokiem szkolnym.

• Pierwszy projekt ,,Next Step" będzie realizowany w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie. Tutaj dotacja  wyniesie 150.000Euro, jest to projekt  na realizację zagranicznych praktyk zawodowych, który będzie realizowany ze środków programu unijnych POWER  i obejmie 53 uczniów kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych. Podopieczni spędzą 4 tygodnie w  Hiszpanii - 15 uczniów w zawodach: technik  logistyk, technik mechatronik oraz w Irlandii - 33 uczniów w zawodach: technik  informatyk oraz technik ekonomista.

Główne cele projektu to: zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego w sektorze branżowym, rozwój postaw przedsiębiorczości i kreatywności, wzrost umiejętności językowych, kompetencji międzykulturowych , samodzielności i samoobsługi, poczucia odpowiedzialności zawodowej oraz wzrost mobilności, w tym umiejętność poruszania się w sferze usług na rynku międzynarodowym. Instytucjami   partnerskimi w projekcie są Your International Training z Mallow w Irlandii oraz  Mundus  z  Barcelony w Hiszpanii.

• Kolejny projekt   Technicy z Brzegu Dolnego: podbój  europejskiego rynku pracy realizowany przez uczniów Technikum im. Komisji Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Zawodowych  w Brzegu Dolnym   otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja  Rozwój w kwocie 76 336 Euro.  30 uczniów kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik informatyk, technik teleinformatyk  spędzi  4 tygodnie we Włoszech i na Malcie w ramach zagranicznych praktyk i staży zawodowych w   serwisach naprawczych Samsunga, Apple'a ,  przy administrowaniu sieci komputerowych, obsłudze klientów w różnych działach gospodarki.  Realizacja projektów unijnych to jeden z mocniejszych atutów Szkoły, szczególnie ważny w procesie kształcenia i wychowania uczniów. Dzięki projektom Erasmus +  i POWER młodzież kształci  umiejętności zawodowe w krajach unijnych. Młodzież tysiące kilometrów od rodzinnego domu zdobywa bagaż doświadczeń nie tylko zawodowych ale i życiowych. Bagaż pełen nowych umiejętności w swojej branży oraz doświadczenie językowe i kulturowe. Przed nimi  również wycieczki do najpiękniejszych miast włoskich i zakątków Malty.

Instytucjami   partnerskimi Szkoły  w projekcie są UNISER we Włoszech i Partnership  International  w Irlandii współpracujących z wieloma przedsiębiorstwami  w krajach europejskich.

• Trzeci z projektów mający  zapewnić równy dostęp do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na kwotę ponad 730.000 zł obejmie kolejne jednostki powiatu wołowskiego takie jak: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie, Zespół szkół Specjalnych i Placówek  Oświatowych w Wołowie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu. Z uzyskania dotacji najbardziej cieszą się uczniowie ale również dyrektorzy placówek. Projekt jest przede wszystkim nastawiony na ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz zapewnianie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej oraz kształcenia, z uwzględnieniem ścieżek umożliwiających ponowne podjęcie nauki zawodu i rozwoju kształcenia.