Umowa na zaprojektowanie stopnia wodnego Lubiąż na Odrze

Wtorek, 13 sierpien 2019

12 sierpnia  w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu,  Przemysław Daca -Prezes Wód Polskich oraz Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej podpisali umowę na zaprojektowanie nowego stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze. W uroczystości wzięli udział między innymi Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski oraz przedstawiciele Powiatu Wołowskiego: Janusz Dziarski -  Starosta Wołowski, Jarosław Iskra - Wicestarosta Wołowski oraz Zbigniew Posacki - Członek Zarządu Powiatu Wołowskiego.

Będzie to jedna z największych, jeżeli nie największa inwestycja realizowana na terenie naszego powiatu, która bez wątpienia zwiększy jego atrakcyjność turystyczną.

Do 12 maja 2020 roku zostanie przedstawiona koncepcja budowy stopnia wodnego „Lubiąż”, natomiast projekt wraz z pozwoleniem  przygotowany zostanie najpóźniej do końca I kwartału 2023 roku. Zakończenie budowy planowane jest wstępnie na 2027 rok. Na wodnej granicy powiatu  będą funkcjonowały 4 stopnie: Brzeg Dolny, Malczyce, Lubiąż i Ścinawa. Planowana inwestycja będzie dwudziestym szóstym stopniem wodnym na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Zakres zadania obejmie przede wszystkim budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, produkcję ekologicznej energii elektrycznej, poprawę warunków żeglugowych do klasy Va drogi wodnej. W ramach obiektu mają powstać między innymi  minimum czteroprzęsłowy jaz, dwukomorowa śluza żeglugowa, przepławka dla ryb oraz elektrownia wodna. Projektowany stopień „Lubiąż” umożliwi także zabezpieczenie stopnia wodnego w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności, przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych, zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów w szczególności ochroni lasy łęgowe.