Menu lewe

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

Wojskowe ćwiczenia u kościuszkowców

Środa, 14 luty 2018

 

W ubiegłym tygodniu, od 5 lutego dzięki współpracy Gminy Wołów z 10. Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia, gościliśmy na terenie Szkoły 1 batalion dowodzenia . Batalion na swoje szkolenie specjalne zajął dwie sale gimnastyczne, część stołówki oraz pobliski stary stadion szkolny. Bazując na informacji z Zeszytów Naukowych WSOWL do zadań batalionu dowodzenia należy zapewnienie dowództwu należytych warunków organizacyjno - technicznych umożliwiających właściwe funkcjonowanie systemu dowodzenia i łączności.

Pomimo ustalonego harmonogramu działań specjalnych dowódca batalionu ppłk Sławomir Ślusarz wyraził zgodę na udział żołnierzy w zajęciach z uczniami naszej szkoły oraz na zapoznaniu młodzieży z zasadami funkcjonowania batalionu w takim zakresie, który nie miał wpływu na złamanie tajemnicy wojskowej.
Klasy I i II Technikum Logistyczne na zajęciach w plenerze miały okazję zapoznać się z działaniami związanymi z organizacją bazy tymczasowej. Omówione zostały takie zagadnienia jak: transport i drogi dojazdu , zasady poruszania się kolumny wojskowej do miejsca docelowego, sposoby wykorzystania infrastruktury szkoły, rozmieszczenie poszczególnych miejsc pracy i odpoczynku oraz ich ochrony.
Uczniowie klas mechatronicznych i informatycznych zapoznani zostali z podstawowymi urządzeniami łącznościowymi znajdującym się w każdym sztabie dowodzenia. Na terenie pobliskiego stadionu oglądali jeden z najnowocześniejszych agregatów prądotwórczych na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz rozmieszczenie 25 metrowych masztów radiowych.
Kościuszkowcy brali również udział w pokazie działań w razie zagrożenia oddziału chroniącego rozmieszczone maszty radiowe. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem szybkości reakcji żołnierzy, którzy w zawrotnym tempie zajęli swoje pozycje.
Na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie mogli zapoznać się z takimi zagadnieniami jak: podział wojsk, ich zadania w czasie zagrożenia i czasu pokoju, plan dnia żołnierza na szkoleniu przygotowawczym oraz wyposażeniem żołnierza polskiego. Z zainteresowaniem obserwowali rozkładanie i składanie broni oraz zapoznawali się budową i działaniem noktowizorów.
Szkoła zawsze stara się pogłębić wiedzę swoich uczniów wykorzystując do tego wszelkie możliwości , wskazując różne drogi wykorzystania ich kwalifikacji w poszukiwaniu miejsca zatrudnienia oraz realizacji swoich marzeń. Dowodem są losy naszych absolwentów.
Ponadto goszczenie batalionu na terenie szkoły dało możliwość obserwacji zadań wojskowo – obronnych całej społeczności szkolnej. Przybliżyło pracę wojska oraz przyczyniło się do zainteresowania możliwościami jakie daje służba.


Anna Bolanowska

 

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 53
odwiedziny: 9704187

Informacja o finansowaniu projektu