Wymiana młodzieży z Buchholz pt. „Zachować pamięć. Wołów 2018”

Poniedziałek, 04 czerwiec 2018

Od poniedziałku, 28 maja, gościli u nas w Wołowie uczniowie  wraz z opiekunkami z Zintegrowanego Zespołu Szkół w Buchholz. Do południa pierwszego dnia młodzież wypoczywała, ponieważ przyjechała do nas bardzo wcześnie rano. Po południu goście wraz  z partnerami polskimi zwiedzili nasze miasto, szukając jednocześnie odpowiedzi do quizu o Wołowie. Właściwy program rozpoczął się dopiero o godzinie 15.00 w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie grupa polska, którą stanowili uczniowie czterech wołowskich szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Technikum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orląt Lwowskich oraz  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich oraz grupa niemiecka, została powitana przez wiceburmistrza miasta Wołów pana Jacka Włoska  oraz wiceprzewodniczącego komisji do spraw współpracy z zagranicą Sejmiku województwa dolnośląskiego pana Jacka Pilawę. Następnie  grupy przedstawiły się sobie, by wreszcie  obejrzeć  film pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie ". We wtorek wyjechaliśmy  na wycieczkę do Rogoźnicy, do miejsca pamięci terroru hitlerowskiego - obozu Gross Rosen. Na terenie obozu pracownicy muzeum przeprowadzili 4- godzinny program edukacyjny, który  rozpoczął się od oprowadzenia po obiekcie obozu. Następnie obejrzeliśmy film historyczny powstały w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Kolejnym etapem był udział w programie edukacyjnym pt. „Egzekucje w KL Gross-Rosen”. Także następne punkty wycieczki wiązały się z kontynuacją tematu. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się  na wycieczkę do zamku Książ, który był nie tylko majestatyczną siedzibą arystokratycznej rodziny Hochbergów, wartym obejrzenia obiektem historycznym, ale również w jego podziemiach powstawały pracą rąk więźniów filii obozu Gross Rosen liczne betonowe schrony, uznawane za część obronnego Kompleksu „Riese". Noc spędziliśmy w malowniczej  agroturystyce "Pajda" - drewnianym domu ulokowanym w wyższej części Sokolca. W środę kontynuowaliśmy zwiedzanie obiektów wykonanych również przez więźniów obozu koncentracyjnego w Sztolniach w Walimiu. Następnie po zwiedzeniu pięknego średniowiecznego  zamku Grodno malowniczo położonego na szczycie Góry Chojna podziwialiśmy tamę na jeziorze Bystrzyckim , której celem jest zapobieganie powodziom nawiedzającym Śląsk.  Kamienny mur o długości 220 m i wysokości 44 m jest zaporą tworzącą Jezioro Bystrzyckie i zabytkiem techniki. Spacer po niej zapewnił nam  piękny widok na zbiornik oraz dolinę rzeki Bystrzycy w otoczeniu gór. Następnie  weszliśmy na Wielką Sowę - najwyższy szczyt w Górach Sowich (1015 m n.p.m.). Stoi tam wieża widokowa, jedna z najpiękniejszych tego typu budowli na Dolnym Śląsku, z której  roztacza się  wspaniały widok na Śnieżkę oraz Masyw Śnieżnika. Po dniu pełnym wrażeń i odpoczynku spędzonym w cieniu Wielkiej Sowy udaliśmy się  do schroniska górskiego „Orzeł”.

W czwartek , w ostatni dzień wycieczki, z samego rana udaliśmy się do Szczawna- Zdrój,  by pospacerować po zabytkowym Parku Zdrojowym im. H. Wieniawskiego. Podziwialiśmy elementy małej architektury terenowej takie jak:  muszlę koncertową z zapleczem o konstrukcji drewnianej, amfiteatr z półkolistą sceną, drewnianą ośmiokątną altanę, pomnik H. Wieniawskiego, rzeźbę psa z kamienia, fontanny, kaskadę wodną, murki ogrodowe, pochylnie, murki oporowe. Obowiązkowo  skosztowaliśmy wodę mineralną oferowaną przez pijalnię.  Ostatnim punktem wycieczki był Wrocław.  Zobaczyliśmy między innymi rynek,  uniwersytet wrocławski, katedrę na Ostrowie Tumskim wrocławski Ratusz, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na  moście miłości,  by wreszcie  w grupach polsko- niemieckich  wziąć udział w grze  miejskiej  po Wrocławiu.

Piątek  był dniem na podsumowanie wizyty w obozie Gross Rosen i próbą odpowiedzi na pytanie, jakie nowe doświadczenia zdobyli uczniowie i jakie refleksje wywołał w nich ten wyjazd. Pracując w małych grupach w  bibliotece miejskiej , zastanawialiśmy się, co osobiście można zrobić, aby uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości. Uczniowie wykonali prace w formie plakatów, z których sporządzono tymczasową wystawę, stanowiącą dokumentację z pobytu w Polsce. Popołudnie piątkowe spędziliśmy na hali sportowej rozgrywając mecze piłki siatkowej i nożnej.

W ostatni dzień, sobotę, udaliśmy się pod pomnik poświęcony ofiarom terroru hitlerowskiego na Gancarzu, gdzie młodzież złożyła kwiaty, zapaliła znicze i uczciła pamięć poległych minutą ciszy. Sobota była dniem samych wspólnych działań, aż do wieczora, kiedy to zakończył się program i jego uczestnicy musieli się ze sobą rozstać, lecz nie na długo, bo już na początku kolejnego roku szkolonego  planowana jest rewizyta w Buchholz.

Program był finansowany przez Burmistrza Gminy Wołów - Dariusza Chmurę - oraz Fundację Współpracy Młodzieży w Poczdamie , a przeprowadzony został przez panie germanistki: Anettę Błaszczyńską- Pukas, Ewę Nowak, Marzannę Koczuk   przy pomocy pani  Agnieszki Łysoń i pani Doroty Winiarz.

Ewa Nowak- germanistka Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie