Zapraszamy na film

Wtorek, 11 wrzesień 2018

Już w najbliższą sobotę 15 września  o godzinie 15.00 zapraszamy do Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wołowie na film pt. Jesteśmy Żydami z Breslau w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szuszeisa.

Sobotnie spotkanie będzie również okazją do spotkania autorów. Zarówno Karin Kaper jak i Dirk Szuszeis będą gośćmi Starosty Wołowskiego Macieja Nejmana.

Film opowiada o losach  14 ocalałych świadków historii. Byli młodzi, ufnie patrzyli w przyszłość, czuli się u siebie w Breslau, w trzeciej co do wielkości gminie żydowskiej Niemiec. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera byli prześladowani przez nazistów: niektórzy zostali zmuszeni do ucieczki lub emigracji, inni trafili do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pozbawieni domów rozpierzchli się po świecie. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach, przyczynili się do założenia i budowy państwa Izrael. Dziś wciąż pamiętają ówczesne środowisko żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia składają się na imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia. Niektórzy z nich jadą do miasta urodzenia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. W czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most między przeszłością a przyszłością.

Serdecznie zapraszamy !