„Zaczytani w Weselu” – Narodowe czytanie w Powiecie Wołowskim

Poniedziałek, 02 październik 2017

27 września 2017 w ponad 2 tysiącach miast w Polsce odbywało się „Narodowe Czytanie” promowane przez Parę prezydencką. Wydarzenie, budzące dyskusję na temat kraju.

Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogiczne po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską akcję. We współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych
w Wołowie, narodowe czytanie zostało zorganizowane w Auli Zespołu Szkół Zawodowych. Do czytania zaproszeni zostali uczniowie oraz dyrektorzy placówek oświatowych Powiatu wołowskiego oraz uczniowie.

Przybyłych gości powitały Pani Krystyna Adaśko – Dyrektor Centrum Edukacji oraz Pani Henryka Przybyłowicz –Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych.  Następnie zebranym została zaprezentowana krótka historia „Wesela” i postacie występujące w dramacie, następnie  został odczytany fragment „Wesela” Wyspiańskiego. Uroczystego tonu wydarzeniu dodał występ zespołu „Mali Warzęgowianie”. Organizacją czytania ze strony Centrum zajęły się Panie Urszula Bajewicz i Justyna Drozd z Biblioteki Pedagogicznej w Wołowie.
Podczas poprzedniej edycji wspólnie czytano "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza w asyście włodarzy Gmin i Powiatu Wołowskiego oraz aktora Zbigniewa Walerysia, odtwórcy
św. Pawła  w filmie „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Narodowe czytanie, to akcja ogólnopolska prowadzona od 2012 roku. Publiczne czytanie wybitnych polskich dzieł literackich ma na celu propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa. Warto podkreślić dbałość o polskie tradycje, historię
oraz pielęgnowanie i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości.  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę niezwykłą inicjatywę.

Katarzyna Fęglerska-PCEiPPP w Wołowie