Menu lewe

Adresownik

Biuro Rzeczy Znalezionych

RODO

Poprawny CSS!

Valid XHTML 1.0 Transitional

Aktualności

Zimowe ptakoliczenie w dolnobrzeskim parku

Czwartek, 18 styczeń 2018

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas w imieniu Fundacji EduSilesia zapraszamy na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia, czyli akcji organizowanej już po raz czternasty w całej Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W czasie spaceru nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Na ptakoliczenie zapraszamy 27 stycznia (sobota) nie tylko pasjonatów przyrody, ale także  tych, dla których życie ptaków jest wiedzą tajemną, czy tych, którzy chcą po prostu aktywnie i pożytecznie spędzić weekend. Zapraszamy dzieci i dorosłych, całe rodziny, indywidualistów i grupy przyjaciół.

W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. Liczenie prowadzone jest przez minimum godzinę, a wyniki przekazywane dalej poprzez specjalną elektroniczną kartę obserwacji. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od ośmu lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.

Który ptak stanie w 2018 roku na podium? Czy gawron lub kawka zagrożą krzyżówce? Czy do ścisłej czołówki powróci wreszcie wróbel? A może czekają nas zaskoczenia i niespodzianki w wynikach? A jak będzie w dolnobrzeskim parku? Tego ostatniego dowiemy się na pewno w ostatnią sobotę stycznia.

Na wszystkich zainteresowanych Ewa Smutyło i Justyna Tracichleb z Fundacji EduSilesia będą czekać o 09.30 przed Dolnobrzeskim Ośrodkiem Kultury (ul. Kolejowa 29). Trasa wycieczki poprowadzi nas alejkami parku, między innymi aleją Jastrzębią, Kruczą czy Sowią. Jak widać, nawet nazwy alejek zapraszają do ornitologicznych przechadzek J. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie udziału: telefonicznie pod numerem 512 048 020 lub na e-mail: edusilesia@gmail.com. Uwaga: udział jest bezpłatny, ale ilość uczestników ograniczona do 20 osób! Decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach spaceru przewidziane są konkursy i zagadki z mini-nagrodami, a dla każdego uczestnika fundacja przygotuje pamiątkową przypinkę!

Pamiętajmy, aby odpowiednio się ubrać (odpowiednio do pogody), najlepiej na cebulkę i założyć wygodne buty, które nie będą przemakały. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą coś do przegryzienia czy ciepłego do picia. Obowiązkowo lornetki lub aparaty fotograficzne i dobry humor!

 

 

 

W poszukiwaniu karminowej czapeczki


Czeczotka Acanthis flammea, fot. Krzysztof Konieczny, www.dbajobociany.pl

 

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia szczególną uwagę zwrócimy na czeczotkę, która została ptakiem zimy 2018. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji, a w tym roku obserwujemy prawdziwy nalot czeczotek, które przylatują do nas z północy Europy. Znajdą tu pożywienie, głównie na olszach i brzozach. Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką, co ułatwia rozpoznania tego niezwykłego gościa z północy. Czeczotkę widoczną na zdjęciu sfotografowano niedaleko Wołowa. Mamy nadzieję, że i podczas naszego spaceru  będziemy mogli cieszyć się ich radosnym „czetczet”.

 

 

 

zapisz jako pdfwydrukujikona kopertycofnij
© 2009-2010 Powiat Wołowski. All rights reserved
on line: 19
odwiedziny: 9872226

Informacja o finansowaniu projektu